Honda NC750X DCT Yakıt Bilgisi

15 Mayıs 2015 Cuma

Sele Boyunu Alçalttık

Benim gibi uzun boylu olmayan hatta kısa boylu sayılabilecekler için, Honda NC750X 'in 83 cm.'lik sele boyu biraz yüksek gelebiliyor. Motosiklette kendimi daha rahat hissetmek için sele boyunu 79 cm.'e düşürdük. Şimdi motosikletime çok daha rahat, kontrollü ve keyifle biniyorum.Bu ayardan sonra motosikletimi yaklaşık 13000 km kullandım. Hiç bir olumsuzluk yaşamadığım gibi, yere yaklaşmış olması çok daha dengeli bir motor olmasına neden oldu. Yine de  motosikletimi sınırları zorlamadan, sakin ve defansif bir şekilde kullanıyorum. Çünkü benim için güvenlik her şeyden önce geliyor.

Paylaştığım video'nun, kendisi birşeyler yapmak isteyenlere yol göstereceğini düşünüyorum.


27 yorum:

 1. Merhaba,

  Sele boyunu düşürdükten sonra yan sehpa ve orta sehbada sıkıntı yaşamadın mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ertuğrul,

   Bu işlemi gelişi güzel bir şekilde yapsaydık, elbette sıkıntı yaşayabilirdim. Ancak; NC750X'in sele boyunu, NC750S'in boyuna getirdiğimiz için S'in yan ayağını kullandım. Şimdilik orta sehpa kullanmıyorum ama ileride kullanmak istersem, S'in orta sehbasını sorunsuz bir şekilde kullanabilirim.

   Sil
 2. merhabalar .
  alçaltma aparatını bulamıyorum. nereden temin ettiniz. söylerseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adres ebay... http://www.ebay.com/itm/Honda-NC750X-NC-750-X-Kit-Di-Abbassamento-40mm-RC72-/331511049615?hash=item4d2f992d8f:g:9rcAAOSwUuFWv7xP

   Sil
  2. Merhaba, Honda'da yaptırabilirsin. Ben Mutluhan'da yaptırdım,aparat dahil 100-150 TL civarı

   Sil
  3. Ertuğrul, fiyat gayet iyiymiş...

   Sil
 3. Merhaba, tam da almak üzere olduğum motor. Paylaşımlarınız çok işe yaradı gerçekten çok teşekkür ederim. Uzun zaman olmuş yazalı ama bu alçaltma kitini temin edebileceğimiz bir servis var mı bildiginiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, paylaşımlardan yararlanmanıza sevindim. Alçaltma kitini kendiniz yaptırabileceğiniz gibi yurt dışından ya da bunu ürünü yaparak facebook üzerinden pazarlayan kişiden "https://www.facebook.com/groups/nc700turkiye/permalink/800678690033886/?sale_post_id=800678690033886" temin edebilirsiniz.

   Sil
  2. teşekkürler ilginize. çeşitli örnekler buldum fakat yazdığınız gibi 4 cm alçaltıp "S" ayaklarını kullanmak çok mantıklı. Türkiye'de bulabildiklerim 3cm veya 5cm Sanırım yurt dışından getirtmem gerekecek. Uygulama için bir servis öneriniz var mi?

   Sil
  3. Rica ederim :) Herhangi bir yerde yaptırabileceğiniz gibi elinizden biraz iş geliyorsa, birkaç kişinin yardımı ile kendiniz bile yapabilirsiniz.

   Sil
 4. Merhaba
  Ben de tam tersini yapmak istiyorum. 750s in boyunu yükseltmek istiyorum. Yapılabilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, elbette mümkün. Yan ayağı da 750X ayağı ile değiştirmeyi unutmayın.

   Sil
  2. Merhaba, 750S'in boyunu yükselttiniz mi?

   Sil
 5. Nerede yaptırabilirim ? Honda yetkili servislerde yaptırılır mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amortisör çubuklarını sanayide yaptırabileceğiniz gibi Honda Servislerden de NC750X çubuklarını ve yan ayağı temin edebilirsiniz. Serviste bu işlerin daha pahalıya mal olacağı aşikar. Ama güvenilir parçalar ve işçilik ile yapılacağı düşünüldüğünde bu bedel ödemeye değer olabilir. Elbette son karar sizin.

   Sil
 6. Merhaba
  takrar rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Bu işlerde çok yeniyim. yapılması gerken sadece amortisor çubuklarının ve yan ayağın değişmesi midir? Sizinki gibi bir aparata ihtiyaç duyuyor muyum?
  isterseniz taneryigit@gmail de yazışabiliriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, rica ederim rahatsızlık ne demek. Olur mu hiç öyle şey :)

   Aparattan kasıt, amortisör çubukları. Yan ayak da değiştimi tamamdır.

   Sil
 7. Merhaba 750x Max kaç cm alçaltılabilir. 167 boyun. Şuan 79 cm sele yüksekliğinde motorum ama ncye göre daha ince. 78cm düşürebilirsem almak istiyorum. Mantıklımı sizce? Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 8. 79 ideal olan ama 78 cm'e de düşürebilirsiniz. NC750S amortisör çubuklarından 2 ile 3 mm uzun yapmanız istediğiniz sele yüksekliğine getirecektir. Yan ayağa yapacağınız motifiye ile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak tavsiyem NC750S'in standatları ile hareket etmeniz. Böylelikle, S'in çubuklarını, yan ayağını ve orta sehpasını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 9. Hocam boyunuz kaç? 1.73 benim şu an parmak uçunda zor tutuyorum. Bu hafta sonu alçaltmayı düşünüyorum. Tabanla basabilsem süper olacak:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özgün kardeşim, benim boy 1.68 Sele boyunu NC750S aparatları ile 79 cm'e düşürdünmü, tam istediğin gibi olacaktır :) Yukarıdaki fotoğraflarda göreceğin gibi, ön amortisörleri de 1 cm indirmeni tavsiye ederim.

   Sil
  2. 750 s in amortisör çubuklarınımı taktınız tam malzeme ebat ölçü verebilirmisiniz

   Sil
  3. Evet Murat 750S çubukları. Yanılmıyorsam orijinal çubuklardan 1.3 cm uzundu.

   Sil
 10. Taktığınız alçaltma çubuğu 750s inmi değilse boyu kaç cm ön amatisörleride 1cm indirdiğimiz zamanımı 79 cm yükseklik elde ediyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat, 1)750S'in çubukları ya da aynı ölçüde kestireceğin çubuklar. 2)Yan ayak değişimi ya da modifikasyonu. 3)Ön amortisör indirimi. Bu üç işlem sonunda, güvenle bineceğin 750X'in tamamdır.

   Sil
  2. Merhabalar, tüm bunlardan sonra motorun süspansiyonunda ciddi bir değişiklik olud mu?

   Sil
  3. Merhaba, bir miktar sertleşti ama çok ciddi bir değişiklik sayılmaz. Boyu alçalıp, süspansiyon bi miktar sertleştiği için daha iyi yol tutuşu ve viraj kabiliyeti kazandı.

   Sil